9 нон-фікшн книжок із фізики й астрономії

Якщо у вас виникає бажання поглибити свої знання з астрономії чи фізики та ви боїтеся формул і використання складного математичного апарату, не варто хвилюватись. Ми підготували добірку україномовних книг, доступних читачу, який не бажає пригадувати шкільний курс фізики. Прочитавши їх, ви будете ознайомлені з минулим, сучасними тенденціями та перспективами подальшого розвитку науки та практичних застосувань її досягнень.

Жорж Шарпак «Спогади вигнанця, фізика, громадянина світу»

sharjВидавництво Кальварія, 2014

Перекладач з французької Іван Рябчій

Однією з найцікавіших книжок, виданих у минулому році, на тематику пов’язану з природничими науками, безперечно є «Спогади вигнанця, фізика, громадянина світу» за авторством Жоржа Шарпака.

Жорж Шарпак (Георгій Харпак) (1924 – 2010) – відомий французький фізик єврейського походження та лауреат Нобелівської премії з фізики 1992 року «за відкриття та створення детекторів частинок, зокрема багатоанодної пропорційної камери», що народився у містечку Дубровиця Волинського Воєводства Польщі (сьогодні Рівненська область України).

У книжці спогадів автор постає в різних іпостасях.  Активний учасник руху Опору часів Другої світової війни він ув’язнений владою режиму Віші, а пізніше депортований в концтабір Дахау, де пробув до його визволення. В післявоєнний час, закінчивши навчання у Фредеріка Жоліо-Кюрі, та отримавши ступінь доктора наук в галузі ядерної фізики, автор приєднується до команди працівників Європейського центру ядерних досліджень (ЦЕРН). Він був серед тих вчених, які стояли біля витоків створення знаменитого Великого адронного колайдера та відкриття бозона Гіґґса.

Автор був активним захисником використання мирної ядерної енергії.

Будучи непересічним педагогом та розуміючи, що дітей потрібно зацікавити наукою, Шарпак є автором  унікальної системи поглибленого вивчення науки у французькій школі «Руки в тісті»  («La main à la pâte»).

 Книга цікава не тільки автобіографічними спогадами відомого вченого та міркуваннями автора про єдність науки та мистецтва, а й містить унікальний «літопис» фізики елементарних частинок, в якому просто пояснено багато складних фізичних понять.

Допитливий читач, прочитавши книжку, зможе не тільки розширити своє розуміння суті фізичних понять та явищ, а й вникнути у внутрішній світ людини, що подолавши нелегкий життєвий шлях  залишилася вірною загальнолюдським цінностям.

Читомо, Микола Петращук, 19.01.2015